Еден морнар загина, а уште еден е исчезнат во пожарот на рускиот носач на авиони

Од:

Еден морнар погина, додека втор се води како исчезнат во пожарот што изби на рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов, соопшти денеска прес службата на руската Северна флота

Потрагата по исчезнатиот морнар е во тек, се наведува во соопштението, пренесува Тасс.

Во соооштението се додава дека морнарот погинал при обидот да го изгасне пожарот.

Руските медиуми претходно јавија дека во пожарот се повредени 10 лица, од кои седум се наоѓаат на интензивна нега.

„Адмирал Кузњецов“ е единствениот руски носач на авиони, долг е 120 метри, а е користен во воената камапња на Русија во Сирија.

Би можело да ве интересира

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Жена падна од деветти кат, но се исправи и замина

Предраг Петровиќ

Лукашенко: Нема да потклекнеме на притисокот на Москва за обединување

Во Москва и натаму пристигнуваат закани за поставени бомби

Ана Ололовска