Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

Од:

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Тој рече дека истрагата ќе докаже дека нападот на 14 септември бил извршен од север и оти Иран е одговорен за тоа.

Техеран ги негира сите обвинувања.

Одговорност за нападот презедоа јеменските бунтовници Хути.

Би можело да ве интересира

Русија и Обединетите Арапски Емирати потпишаа договор вреден 1,4 милијарди долари

Рохани: Ќе одговориме на нападот на иранскиот танкер

Ана Ололовска

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот

Саудиска Арабија одобри влез на нови трупи од САД

Иран се нуди да посредува меѓу Курдите и Турците