Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

Од:

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Тој рече дека истрагата ќе докаже дека нападот на 14 септември бил извршен од север и оти Иран е одговорен за тоа.

Техеран ги негира сите обвинувања.

Одговорност за нападот презедоа јеменските бунтовници Хути.

Би можело да ве интересира

Венецуела со авиони ги штити иранските танкери

А1он

Рохани: Ќе се одмаздиме на САД ако направат проблем на нашите танкери

А1он

Семејството на новинарот Кашоги им прости на убијците

Ана Ололовска

Ирански танкери со нафта пловат кон Венецуела

Ана Ололовска

„Вашингтон Пост“: Израел изврши кибер напад врз иранско пристаниште во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

Русија му донираше на Иран текстил за заштитни маски

А1он