Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол дека верува оти украинската армија може да ја врати територијата освоена од руските сили, објави портпаролката на британскиот премиер.

dobivaj vesti na viber

Џонсон го информирал Зеленски за најновата британска воена опрема што ќе пристигне во Украина во наредните денови и недели.

Како што истакна портпаролката на британскиот премиер, опремата вклучува 10 самоодни артилериски системи и муниција.

Би можело да ве интересира

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он

Украинска војска: Го извршивме досега најдлабокиот напад на окупираната територија

А1он

Американски аналитичари: Веројатно се лажни извештаите дека Русите сакаат да кренат нуклеарна централа во воздух

А1он

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Горан Наумовски

Бродот со украинско жито утре пристигнува во либанското пристаниште Триполи