Џонсон: Трговска војна меѓу Британија и ЕУ е малку веројатна

Од:

Малку е веројатна трговска војна со Европската унија, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

dobivaj vesti na viber

– Мислам дека тоа не е веројатно, но она што треба да го решиме се проблемите со политичката ситуација во Северна Ирска, рече Џонсон на прашањето дали Британија може да си дозволи трговска војна со ЕУ.

Тој претходно рече дека ситуацијата во врска со северноирскиот протокол е „многу сериозна“ и додаде дека британската Влада ќе преземе мерки за заштита на мирот и стабилноста доколку е потребно.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Џонсон за еден говор во САД заработи повеќе од 300 илјади долари

Борис Џонсон го спореди Путин со Милошевиќ: Мистичниот сојуз меѓу Косово и Белград е сличен на Русија и Киев

А1он

Борис Џонсон се повлече од трката за премиер: „Сега не е време“

Горан Наумовски

Џонсон е подготвен да се кандидира за нов премиерски мандат

Горан Наумовски

Борис Џонсон сака повторно да биде премиер

По оставката на Лиз Трус, Џонсон ненадејно го заврши својот одмор и се врати во Британија