Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на полициска интервенција, е ужасен и непростлив настан, а на демонстрантите им порача да се придржуваат до законот и да бидат разумни.

Тој обраќајќи се пред пратениците истакна дека животите на Афроамериканците се важни и дека го разбира нивниот бес и тагата, не само на граѓаните на САД, туку на целиот свет, вклучитено и на Велика Британија.

Претходно, лидерот на опозициските лабуристи, Кир Стамер изјави дека е шокиран и бесен поради смртта на Флојд и го критикуваше Џонсон поради „недостиг на одговор“, барајќи Лондон да упати силна порака до американскиот претседател, Доналд Трамп поради неговото нереагирање на таквиот развој на настаните.

Џонсон одговори дека тоа што се случи во САД е ужасно и непростливо.

Сите тоа го видовме на нашите екрани и совршено го разбирам правото на луѓето да протестираат, иако верувам дека протестите треба да се одржуваат на законски и разумен начин, посочи Џонсон.

Би можело да ве интересира

Џорџ Флојд и кажал на полицијата „Не можам да дишам“ повеќе од 20 пати

Ана Ололовска

Џонсон: Ја преземам целата одговорност за владиниот одговор на Ковид-19

Ана Ололовска

Издавачот на Дејли Мирор и Дејли Експрес ќе укине 550 работни места

Ана Ололовска

Во Англија заразени повеќе медицински работници отколку штитеници во домови за стари луѓе

Ана Ололовска

Британскиот конзорциум престанува со производство по испорака на 13.000 респиратори

Ана Ололовска

Анкета: Околу една третина од Британците не би се вакцинирале против Ковид-19

Ана Ололовска