Џонсон: Се радувам на соработката со Бајден

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон по вчерашниот прв телефонски разговор со претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека се радува на соработката со новиот шеф на американската држава на нивните заеднички цели, вклучително борбата против климатските промени.

Според портпаролка на Џонсон, британскиот премиер топло ја поздравил одлуката на Бајден за повторно приклучување во Парискиот договор за климатски промени.

– Осврнувајќи се на долгата историја на соработка меѓу Обединетото Кралство и САД во безбедноста и одбраната, двајцата лидери повторни му се посветија на НАТО и заедничките вредности во промовирањето на човековите права и заштита на демократијата, нагласи портпаролката.

Би можело да ве интересира

Бајден му честиташе роденден на Горбачов

Ана Ололовска

Бајден задоволен од темпото на вакцинирање против Ковид-19

Ана Ололовска

Бајден планира едукација на Американците за вакцините против Ковид-19

Ана Ололовска

Бајден и Трудо заеднички ќе се спротивстават на влијанието на Кина

Бајден ќе ја зголеми помошта за малите фирми чии сопственици се жени и припадници на малцинствата

Ана Ололовска

Бајден оддава почит кон жртвите од Ковид-19 со петминутен молк

Ана Ололовска