Џонсон: Путин ми се закануваше со проектил

Од:

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон вели дека претседателот на Русија Владимир Путин му се заканил со ракетен напад во „неверојатен“ телефонски разговор пред руската инвазија на Украина. Тогашниот британски премиер тврди дека рускиот претседател му рекол дека тоа ќе потрае само една минута.

Џонсон вели дека разговорот со Путин го водел во февруари 2022 година и во него го предупредил рускиот претседател дека војната ќе биде целосна катастрофа. Детали од нивниот разговор беа откриени во документарец на Би-Би-Си за односот на Путин со другите светски лидери.

Џонсон го предупредил Путин дека инвазијата на Украина ќе доведе до санкции од Западот и повеќе сили на НАТО на руските граници. Тој, исто така, се обидел да ја спречи руската воена акција со тоа што му рекол на Путин дека Украина нема да се приклучи на НАТО „во догледна иднина“.

„Во еден момент ми се закани и ми рече: „Борис, не сакам да те повредам, но, со проектил, ќе треба само една минута“ или нешто слично. Весело. Но мислам, судејќи по самиот тој имаше опуштен тон, некаква дистанца, што само ги зголеми моите обиди да го принудам да преговара“.

Путин беше многу пријатен за време на тој најнеобичен повик, објаснува Џонсон. Невозможно е да се знае дали заканата на Путин била искрена, пишува Би-Би-Си.

Девет дена подоцна, на 11 февруари, секретарот за одбрана Бен Валас одлета во Москва за да се сретне со неговиот руски колега Сергеј Шојгу. Документарецот на Би-Би-Си „Путин против Западот“ открива дека Валас си заминал со уверување дека Русија нема да ја нападне Украина, но вели дека двете страни знаеле дека тоа е лага.

Помалку од две недели подоцна, на 24 февруари, Русија ја нападна Украина. Џонсон раскажува дека пондули претседателот на Украина Володомир Зеленски да биде прегрлен на безбедно, но тој одбил.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска