Џонсон предлага вонредни избори за 12 декември во Велика Британија

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека планира да го праша Парламентот за одобрение за закажување вонредни избори за 12 декември, изјавувајќи дека тоа е единствен начин да се надмине застојот околу Брегзит.

dobivaj vesti na viber

Следните избори во Велика Британија не беа во план пред 2022 година.

За да може предвремените избори да бидат свикани, Џонсон треба да има мнозинство во парламентот, а изминатиот месец тој се обиде на двапати да покаже дека го има, но и двата пати беше поразен.

Британскиот премиер денеска изјави дека датумот што го предлага ќе им даде време на пратениците да го разгледаат неговиот предлог за Брегзит.

Според неговиот план, парламентот би работел до 6 ноември кога ќе почне кампањата.

Би можело да ве интересира

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

Над 8000 мигранти пристигнале преку Ла Манш во Велика Британија годинава

А1он

„Би-Би-Си“: Велика Британија му испраќа сигнали на Кремљ да не очекува постигнување придобивки преку насилни средства

Ана Ололовска