Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска.

Тој истакна дека мора да се почитува резултатот од претходното изјаснување на граѓаните во 2014 година.

Британскиот премиер јасно стави до знаење дека и натаму е против втор референдум за независност, поддржувајќи го мнозинството луѓе во Шкотска кои не сакаат да се вратат на поделбите и независноста, се наведува во соопштението од неговиот кабинет, пренесоа британските медиуми.

Тој, исто така, додаде дека резултатот од референдумот од 2014 година бил одлучувачки и дека треба да се почитува.

Лидерката на Шкотската национална партија (СНП) Никола Старџен вчера изјави дека сега е време земјата да одлучи за својата иднина и дека нејзината администрација следната недела ќе ги отвори правните процедури за распишување референдум за независност

-Народот на Шкотска го кажа своето. Сега е време да одлучиме за својата иднина, рече Старџен откако нејзината Шкотска национална партија го зголеми бројот на пратенички места во британскиот Парламент, пренесоа британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Северна Ирска добива помош од Лондон од две милијарди фунти

Ана Ололовска

Британскиот амбасадор во Иран ја напуштил државата по приведувањето

Ана Ололовска

Велика Британија забрани користење кредитни картички за обложување

Ана Ололовска

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Ана Ололовска

Џонсон го отфрли барањето на Единбург за нов референдум за независност на Шкотска

Ана Ололовска

Британската Влада не се откажува од идејата Биг Бен да се огласи на денот на Брегзит

Ана Ололовска