Џонсон му нуди соработка на Макрон по дипломатската криза со подморниците

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон му предложи на францускиот претседател Емануел Макрон „продолжување на соработката меѓу Франција и Велика Британија“ по дипломатската криза поради подморниците, соопшти Елисејската палата по разговорите меѓу двајцата лидери.

Во денешниот телефонски разговор одржан „на барање на Лондон“, Џoнсон „изрази подготвеност повторно да воспостави соработка помеѓу Париз и Лондон согласно нашите вредности и заеднички интереси (клима, индо-пацифичка област, борба против тероризмот и слично)“, се наведува во краткото соопштение од кабинетот на францускиот претседател.

– Претседателот му одговори на британскиот премиер дека ги очекува неговите предлози, се додава во соопштенеито.

Разговорот се одржа два дена по разговорите меѓу Емануел Макрон и американскиот претседател Џо Бајден со кои се намалија тензиите меѓу Париз и Вашингтон поради прогласување стратешко партнерство меѓу САД, Австралија и Велика Британија на 15 септември, кое заврши со откажување на профитабилен договор според кој Канбера требаше да купи француски подморници.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он