Џонсон: Ќе има трговски договор со ЕУ

Од:

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон денеска изјави дека по Брегзит ќе се воспостави трговски договор со Европската унија.

– Договорот е тука, треба да се приведе до крај, работите се многу јасни. Отсекогаш сум бил ентузијаст за трговскиот договор со нашите европски пријатели и партнери, рече Џонсон.

Британскиот премиер истакна дека договорот е близу.

– Само треба да се фатиме за работа и да го дадеме својот максимум. Вчера зборував со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Таа целосно се согласува со мене, рече Џонсон.

Би можело да ве интересира

Велика Британија вакцинира 140 лица во минута

Ана Ололовска

Во Лондон наскоро деноноќна вакцинација против Ковид-19

Ана Ололовска

Британски компании побараа од Владата да му помогне на Евростар

Ана Ололовска

Рама: Не повлекувам ништо од тоа што го кажав за ЕУ во однос на вакцините

Катерина Павлова-Николовска

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

Британската полиција по грешка избриша преку 150.000 отпечатоци од прсти, ДНК докази и досиеја за апсења

Жарко Настоски