Џонсон: Инвазија на Украина би била „катастрофален чекор“

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазија на Украина би била „катастрофален чекор“.

dobivaj vesti na viber

Портпарол на премиерот истакна дека Велика Британија не планира да испрати борбени трупи во Украина за да и помогне да се одбрани од каква било руска агресија.

Руска инвазија на Украина би била, како што рече Џонсон, „болна, насилна и крвава работа“.

– Нема апсолутно никакви планови за испраќање британски борбени трупи во Украина, истакна британскиот премиер.

Велика Британија веќе испрати мал број пешадиски единици во Украина за да помогнат во обуката за одбранбено оружје.

Британската амбасада во Киев претходно соопшти дека дел од персоналот на амбасадата и членовите на семејствата на вработените почнале да се повлекуваат од Киев поради „зголемената закана од Русија“.

Во објава на Твитер се наведува дека британската амбасада во Киев останува отворена и дека ќе продолжи да ги врши најважните работи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Европскиот парламент изгласа едногодишна суспензија на царините на стоки од Украина

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Борис Џонсон меѓу казнетите за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Џонсон: Трговска војна меѓу Британија и ЕУ е малку веројатна

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска