Џонсон и Мишел се договорија да соработуваат за кризата во Украина

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон во телефонскиот разговор со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се согласи да продолжат со блиска соработка и единствен одговор меѓу Лондон и Брисел за руската инвазија врз Украина, соопшти денеска кабинетот на британскиот лидер.

Џонсон, исто така, го покрена прашањето за протоколот за Северна Ирска, кој ја регулира трговијата меѓу Северна Ирска и остатокот од Британија по Брегзит, додавајќи дека треба да се најдат решенија за заштита на мирот и стабилноста, соопшти неговиот кабинет.

Во соопштението објавено од Даунинг стрит 10 се вели дека е важно да се задржи притисокот на санкциите врз Москва во пресрет на овонеделните состаноци на НАТО и Г7. Двајцата политичари разговараа и за натамошната финансиска поддршка за украинската Влада.

Џонсон истакна дека е неопходно да и се обезбеди дополнителна воена поддршка на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Катерина Павлова-Николовска

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Извештај: Лондонската полиција е расистичка, сексистичка и хомофобична

Горан Наумовски

Во Лондон ќе се одржи голема конференција за воените злосторства во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фиат 500 лета во воздух, снимката е страшна, а епилогот неверојатен

Предраг Петровиќ