„Џонсон и Џонсон“ почна испитување на вакцина против Ковид-19 во Шпанија

Од:

„Јансен“ филијалата на американската фармацевтска компанија „Џонсон и Џонсон“ вчера ја почна втората фаза на испитување на својата вакцина против новиот коронавирус во Шпанија.

Во тестирањето, што ќе трае до 22 септември, учествуваат 190 лица.

Во следните два месеца покрај во Шпанија вакцината на „Џонсон и Џонсон“ ќе се тестира и во Холандија и во Германиија, при што ќе учествуваат вкупно 550 луѓе.

Би можело да ве интересира

Само 10 држави во светот не пријавиле ниту еден случај на коронавирус

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на заразени во Европа, рекорди на Балканот

Ана Ололовска

Мицотакис најави нови мерки за справување со вториот бран на Ковид-19

Ана Ололовска

Зголемен бројот во Бугарија на починати и новозаразени од Ковид-19

А1он

Нов рекорд во Хрватска: Скоро три илјади заразени од Ковид-19 во последното деноноќие

А1он

Тајван 200 дена без локална трансмисија на Ковид-19, властите благодарни што граѓаните постојано носат маска

Ана Ололовска