Џонсон го загуби клучното упориште во Лондон на локалните избори

Од:

Конзервативната партија на британскиот премиер Борис Џонсон го загуби своето традиционално упориште Вандсворт во Лондон на локалните избори во Англија, првпат по 44 години.

Конзервативците го контролираат советот во Вандсворт од 1978 година, а таа општина беше една од главните цели на опозициската Лабуристичка партија.

Лидерот на локалната конзервативна партија Рави Говиндиа истакна дека гласачите ја казниле партијата поради кризата предизвикана од зголемените животни трошоци.

Изборите се прв тест за Џонсон откако тој стана првиот британски лидер кој го прекршил законот додека бил на функција. Тој плати парична казна минатиот месец за присуство на роденденска забава во неговата канцеларија во 2020 година, непридржувајќи се кон мерките за одржување физичка дистанца, воведени за да се спречи ширењето на Ковид-19.

– Овие резултати потврдуваат дека гласачите ги казнија конзервативците, изјави Џон Куртис, професор по политички науки на Универзитетот Стратклајд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Син 33 пати со нож го избодел неговиот татко во Лондон: „Немам што да изгубам, со години ме силуваше и малтретираше“

А1он

Борис Џонсон ќе пишува мемоари за периодот додека беше премиер на Велика Британија

А1он

ВИДЕО: Пукање во Лондон, тешко повредено седумгодишно девојче

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он

Труење на божиќна забава во Лондон: Околу 200 луѓе завршиле во болница

А1он

(ВИДЕО) Стампедо на концертот на Асаке во Лондон: 8 однесени во болница, 4 во критична состојба

Горан Наумовски