Џонсон го пречека Бајден на морскиот брег, ќе помуабетат насамо пред утрешниот самит на Г7

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон го пречека денеска американскиот претседател Џозеф Бајден во англиското крајбрежно одморалиште Карбис Беј, пред утрешниот почеток на самитот на Г7.

– Прекрасно е, не сакам да си одам дома, изјави Бајден, коментирајќи го погледот кон морето додека шеташе со американската прва дама Џил Бајден, британскиот премиер Џонсон и неговата сопруга Кери.

Ова е прва средба меѓу Џонсон и Бајден, а како што беше најавено претходно, двајцата лидери ќе ја изнесат денеска, за време на разговорите во Лондон, заедничката визија за „одржливо глобално закрепнување“ од пандемијата на Ковид-19.

Во пресрет на состанокот, Даунинг стрит соопшти дека состанокот ќе се фокусира на климатските промени, безбедноста, глобалниот трговски систем и одбраната на демократијата, како и за тоа како безбедно да се патува низ целиот свет.

Беше најавено дека ќе разговараат и за Северна Ирска, за несогласувањата меѓу ЕУ и Велика Британија околу имплементацијата на протоколот за Брегзит и други теми.

Според Скај њуз, двајцата лидери се очекува да се согласат околу она што беше најавено како нова Атлантска повелба – одговор на декларацијата за повоената соработка меѓу Винстон Черчил и американскиот претседател Френклин Рузвелт во 1941 година.

– Додека Рузвелт и Черчил разговараа како да му помогнат на светот да се опорави од војната, денес треба да се справиме со еден сосема поинаков, но не помалку застрашувачки предизвик – како подобро да се опоравиме од пандемијата на коронавирусот, истакна Џонсон пред состанокот.

Би можело да ве интересира

Кремљ го поздрави американскиот здрав разум за стратешкиот дијалог

Ана Ололовска

ООН го поздравија состанокот меѓу Бајден и Путин, западните медиуми го оценија како „прагматичен“

Жарко Настоски

ВИДЕО: Бајден по средбата со рускиот лидер: Му кажав на Путин дека не сум против Русија

Жарко Настоски

Бајден и Путин заеднички изјавија: Светот никогаш не треба да види како изгледа нуклеарна војна

Жарко Настоски

Заврши средбата во Женева, Путин вели: Бајден е различен од Трамп, се трудиме да се разбереме

Жарко Настоски

Бајден и Путин ја завршија првата рунда разговори во Женева

Жарко Настоски