Џонсон ги објави новите рестриктивни мерки во Британија

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги објави мерките за спречување на ширењето на вториот бран на епидемијата со Ковид-19, што би можеле да бидат во сила следните шест месеци, а вклучува и охрабрување на работа од дома и порано затворање а пабовите и рестораните.

– Го задржуваме правото на употреба на поостри мерки, со значително поголеми ограничувања. Построгите мерки ќе можеме да ги избегнеме само ако овие мерки дадат резултати и ако го смениме своето однесување, истакна Џонсон во Парламентот по состанокот со своите министри и лидерите на регионалните влади на Обединетото Кралство.

Мерките, што в четврток ќе стапат во сила предвидуваат пабовите, баровите и рестораните да се затворат во 22 часот, да продолжат луѓето, кои можат, да работат од дома, заштитните маски ќе бидат задолжителни на повеќе места отколку досега.

Додека училиштата и Универзитетите ќе продолжат со работа.

Новите мерки се воведени откако владините советници изјавија дека дневиот број на новозаразени до средината на октомври би можел да се искачи на 50.000 лица. м

Би можело да ве интересира

ЕУ грантови од 70 милиони евра за Западен Балкан за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

Варвициотис за вакцините за Западен Балкан: Важно е успесите на ЕУ да ги споделиме со пријателите и соседите

Ана Ололовска

Можно продолжување на строгите мерки во Германија и во февруари

Ана Ололовска

Музеите во „жолтите зони“ повторно отворени во Италија

Ана Ололовска

Кина седми ден по ред има повеќе од 100 случаи, градовите започнаа со масовно тестирање на населението

Ана Ололовска

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Ана Ололовска