Џонсон: ЕУ да направи мала отстапка додека има време

Од:

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека сака Европска Унија да направи мали отстапки за Брегзит додека „се уште има време“, а во спротивно нема да има трговски договор.

– Би било разумно од нивна страна во овој момент да го направт тој исчекор, да се доближат до нашите ставови, додека има простор за дискусија. Тоа уште не го направија и некако е разочарувачки, истакна Џонсон.

И британскиот министер за локална самоуправа Роберт Џенрик истакна дека се надева оти ЕУ може да преземе мали, но значителни отстапки, со што би покажале дека ја „почитуваат Велика Британија како самостална нација“.

– Но, ако не се во состојба тоа да го направат,тогаш нема да успееме успешно да ги завршиме разговорите за двете страни, посочи Џенрик.

Би можело да ве интересира

Нема услови за договор со Британија околу Брегзит, вели главниот преговарач на Брисел

Жарко Настоски

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Франција може да стави вето на договорот по Брегзит

Ана Ололовска

Вакцината на Фајзер пристигна во Британија

Ана Ололовска

Четворица загинати во експлозијата во Бристол

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голема експлозија во Бристол, има жртви

Жарко Настоски