Џонсон: Британија ќе ги смени правилата ако Кина наметне закон на Хонг Конг

Од:

Велика Британија ќе ги смени правилата за имиграција доколку Кина го спроведе законот за безбедност во Хонг Конг, рече британскиот премиер Борис Џонсон.

– Од примопредавањето во 1997 година, постоеше вреден концепт според клучот „една земја, два система“, загарантиран во Уставот на Хонг Конг и на кој се заснова заедничката декларација потпишана од Велика Британија и Кина“, изјави Џонсон за „Саут Џајна Морнинг пост“.

Британскиот премиер додаде дека одлуката на Кина да наметне закон за национална безбедност на Хонг Конг ги „намалува слободите и драматично ја поткопува неговата автономија “.

Тој го опиша кинескиот чекор како конфликт со обврските што ги презеде во Заедничката декларација.

– Ако Кина наметне закон, британската Влада ќе ги промени своите имиграциски правила, рече Џонсон.

Би можело да ве интересира

Велика Британија ќе потроши 700 милиони фунти за обезбедување на границите по Брегзит

Ана Ололовска

Британски виролог тврди дека капките кои содржат коронавирус се заразни еден час

Ана Ололовска

Британската Влада до 2025 година ќе ја отстрани опремата на Хуавеј

Ана Ололовска

Хонг Конг ги затвори сите училишта поради новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хонг Конг предупредуваат за трет бран на епидемијата на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Ана Ололовска