Џонсон: Британија е подготвена за секаков исход од преговорите со ЕУ

Од:

Велика Британија е подготвена за каков било можен исход од преговорите за Брегзит со Европската унија, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

– Подготвени сме за сите можности. Ќе поминеме низ ова. Апсолутно е важно нашите партнери да разберат дека Велика Британија ќе го направи она што треба ако треба да имаме решение во австралиски стил. Тогаш тоа е она што ќе го постигнеме и ќе направиме силен напредок во една или друга насока, истакна Џонсон.

Според него, ако ЕУ е разумна, ќе и го даде на Велика Британија решението во канадски стил што го бара.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Шкотска треба да почека до следната генерација за ново гласање

По Брегзит, таткото на Борис Џонсон аплицира за француско државјанство

Долниот дом на британскиот Парламент го усвои трговскиот договор со ЕУ по Брегзит

Жарко Настоски

Лајен: Време е да го оставиме Брегзит зад нас

Ана Ололовска

ЕУ ги потпиша Договорите за идните односи со Велика Британија

Ана Ололовска

ЕУ и Велика Бртанија ќе го потпишат Договорот за трговија

Ана Ололовска