Џонсон бара од Корбин да поддржи избори на 12 декември

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон му испрати писмо на лидерот на опозициските лабуристи Џереми Корбин, во кое од него бара да ги поддржи изборите на 12 декември и му нуди можност да го ратификува владиниот договор за Брегзит пред изборите.

dobivaj vesti na viber

Џонсон во писмото наведува дека Парламентот сè уште може да го усвои договорот за излез на Велика Британија од ЕУ доколку го поддржи планот на Владата за предвремени избори.

Тој истакна дека е „крајно скептичен“ дека Парламентот ќе престане да гласа за одложување на Брегзит, но подготвен е на пратениците да им понуди повеќе време да го ратификуваат договорот за Брегзит.

– Ако се посветите на гласање за избори следната недела (во случај ЕУ да понуди одложување до 31 јануари и Владата да го прифати, како што поради Парламентот е и правно приморана да го направи) тогаш ние постојано ќе бидеме на располагање од денеска до 6 ноември за да се разговара за предлог договорот за повлекување и да се гласа за него, се вели во писмото што го објави Џонсон на „Твитер“.

Тој додаде дека тоа значи дека Брегзит би можел да се спроведе пред изборите на 12 декември ако пратениците изберат да го направат тоа.

Би можело да ве интересира

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

Над 8000 мигранти пристигнале преку Ла Манш во Велика Британија годинава

А1он

„Би-Би-Си“: Велика Британија му испраќа сигнали на Кремљ да не очекува постигнување придобивки преку насилни средства

Ана Ололовска