Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

Од:

Џихадисти убиле две лица и киднапираа 20 деца во нигериската држава Борно, каде што повеќе од една деценија беснее исламистички бунт, соопштија денеска еден од водачите на заедницата и двајца жители.

dobivaj vesti na viber

Жителите и водачите на заедницата изјавија дека џихадисти од западноафриканскиот клон на Исламската држава вчера го нападнале североисточното село Пиеми во близина на градот Чибок, при што убиле двајца мажи и заробиле 13 девојчиња и седум момчиња.

Претставник на локалната власт го потврди нападот, но не даде детали за киднапирањата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

Француска армија соопшти дека во Мали се убиени околу 30 џихадисти

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он