Две третини од Италијанците не влегле во кафеана од олабавувањето на мерките

Од:

Речиси две третини од Италијанците немале оброк надвор од дома откако Италија излезе од блокадата поради коронавирусот, а меѓу главните причини е стравот од инфекција, покажува истражувањето „Фипе-Конкомстрио“, кое регистрира драстичен пад на потрошувачката за време на пандемијата.

По олабавување на рестриктивните мерки воведени во Италија за спречување на ширење на вирусот, 72 проценти од Италијанците се уште немале појадок во ресторан, 67,9 проценти немале ручек надвор од дома, а 69,4 проценти не биле на вечера вон нивниот дом.

Кога станува збор за причините за да не одат во бар или ресторан, истражувањето покажало дека за 66,5 проценти од испитаниците, главната причина е стравот од зараза.

Правилата за безбедност на рестораните се наведуваат и како причина да ги обесхрабрат луѓето да трошат во овие ресторани затоа што 41,5 проценти сметаат дека се помалку удобни.

Многу Италијанци работат од дома заради пандемијата, па токму затоа тие обично немаат појадок или ручек надвор од дома. Со повеќе од 35.000 смртни случаи од вирусот, Италија е шеста земја во светот по број на жртви, по САД, Бразил, Мексико, Велика Британија и Индија.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Белгија го укинува задолжителното носење маски на отворено

А1он

Во виенските училишта се воведуваат „гаргара“ тестови за Ковид-19

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска