Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Од:

Две лица загинаа денеска, а две се повредени во ракетен напад врз руската област Белгород, што го извршија вооружените сили на Украина, соопшти регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков.

Тој на својот канал Телеграм изјави дека населбите во Шебекинската област од утрото се изложени на гранатирање.

Според него, една постара жена е убиена во градот Нова Таволжанка, додека друг цивил е убиен во Безљудовка, пренесува Известија.

Од крајот на мај зачестено е гранатирањето на пограничната област Белгород од територијата на Украина.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони