Две лица повредени во напад со нож во Хаг

Од:

Две лица се повредени денеска во Хаг во напад со нож во супермаркет каде избил и пожар, соопшти холандската полиција.

Според локалните медиуми, полицијата засега верува дека нема терористички мотиви за нападот, а спасувачките тимови блокираа дел од центарот на градот по пожарот.

Спасувачките служби први биле информирани за нападот со нож и пожарот во супермаркетот Гроте Маркт.

„Пожарот е ставен под контрола“, соопшти полицијата преку Твитер, додавајќи дека две ранети лица се хоспитализирани.

На прашањето за можни терористички мотиви, полицискиот портпарол рече дека „засега нема ниту еден мотив“ дека станува збор за тероризам.

Полициски хеликоптер трага по напаѓачот.

Би можело да ве интересира

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

Жарко Настоски

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

Жарко Настоски

Холандија до 7 април го прекина во целост вакцинирањето со „Астра Зенека“

Ана Ололовска

Се намалуваат шансите за нова влада на Холандија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Возач со автомобил влета во барикадите пред Капитол во Вашингтон, еден полицаец загина

Жарко Настоски

Холандскиот премиер во небрано, го фатија дека го лажел Парламентот

Жарко Настоски