Двајца загинати во немирите во Иран поради водата

Од:

Во немирите во југозападниот дел на Иран, што избија поради недостиг од вода, убиен е еден полицаец, јавија државните медиуми.

Американските медиуми јавуваат дека во немирите засега има две жртви.

До пукање, во кое е убиен полицаецот, дошло во градот Машар, каде уште еден полицаец бил ранет во нога, јави државната новинска агенција ИРНА.

Во извештајот на агенцијата „демонстрантите“ се обвинуваат за убиството, но не се наведени детали.

Според иранските медиуми, во протестите во овој град е убиен уште човек.

Иран претходно ги обвинуваше демонстрантите за смртта на полицајци дом кои доаѓаше за време на полициското разбивање на големите демонстрации.

Веќе шестти ден траат континуираните протести во иранската провинција Кузестан, каде живеат Арапи, кои се жалат на шиитската дискриминација.

Би можело да ве интересира

Шеф на иранската дипломатија: Иран наскоро ќе ги обнови нуклеарните преговори

А1он

Иран: Разговорите во Виена ќе продолжат наскоро, за неколку недели

А1он

Иран нема да дозволи присуство на ИД на границата со Авганистан

Иран и Македонија ќе соработуваат во културата, економијата и политиката

А1он

„Рајанер“ ги зголеми проценките за превоз на патници во наредните години

А1он

Иран ги обнови комерцијалните летови со Авганистан

А1он