Двајца загинати при несреќа во рудник во Западна Вирџинија

Од:

Двајца рудари загинаа при одрон во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија, соопшти денеска Федералната администрација за рударска безбедност и здравје.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил вчера околу 20 часот по локално време (денеска два часот под средноевропско време). Телата на загинатите рудари се извадени на површината од Земјата.

Рудникот „Броди 1“ во округот Бун е сопственост на компанија од Сент Луис, Мисури. Во октомври минатата година Агенцијата за безбедност го прогласи рудникот за редовен прекршител на федералните правила за здравје и безбедност при работа во 2013 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Објавени снимки од апсењето на напаѓачот кој уби шестмина на празничната парадата во Чикаго

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Пукање на парада во САД, има мртви, напаѓачот е во бегство

Горан Наумовски

ВИДЕО: Полицијата во Охајо со 60 куршуми застрелала Афроамериканец, објавената снимка предизвика протести

Катерина Павлова-Николовска

Застапниците за правата на абортусот маршираа низ центарот на Лос Анџелес

Ана Ололовска

ВИДЕО: Телата на трите деца и нивната мајка пронајдени во езеро во Минесота

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицијата во Охајо убила уште еден Афроамериканец, утре протест

Ана Ололовска