Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Од:

Двајца турски војници загинаа денеска во напад во прекугранични операции во Сирија и Ирак, соопшти Министерството за одбрана.

Како што е наведено, еден војник загина во пожар предизвикан од „сепаратистички терористи“ додека неговата единица ја напушташе базата во северен Ирак, а друг војник загина во сириската провинција Идлиб од здобиените повреди.

Вкупно четворица војници беа убиени во текот на викендот.

Турција во април започна копнена и воздушна кампања во северен Ирак и воспостави неколку бази во регионот.

Турција, како и САД и Европската унија, сметаат дека Курдистанската работничка партија (ПКК) е терористичка организација.

Десетици илјади луѓе се убиени од почетокот на вооружената кампања на ПКК против Турција во 1984 година.

Би можело да ве интересира

Турција протерува 10 амбасадори: На удар и САД, Франција и Германија

Катерина Павлова-Николовска

Висок лидер во Ал Каеда убиен во американски напад со дрон во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Турција: Вклучување во сивата листа на перење пари е неправедно

А1он

Турција под надзор поради перење пари и финансирање тероризам

А1он

Во Сирија погубени 24 лица осудени за подметнување шумски пожари

А1он

Ердоган се закани дека ќе ги протера амбасадорите поради повиците за ослободување на Кавала

Ана Ололовска