Двајца руски навивачи добија три и 10 години затвор за убиство на Еуро 2016 во Франција

Од:

Судот од Буш-ди-Рона ги осуди руските навивачи Михаил Ивкин и Павел Косов на три и 10 години затвор, кои беа прогласени виновни за насилството врз англиски навивач во Марсеј, кој почина за време на насилните инциденти на маргините на натпревар од Европското првенство во 2016 година.

Михаил Ивкин, кој беше притворен од февруари 2018 година, треба да биде ослободен „до крајот на неделава“, а неговата казна е речиси опфатена со претходната мерка привремен затвор во очекување на судењето, изјави неговиот адвокат Жулиен Пинели. Павел Косов, сепак, ќе оди в затвор.

На двајцата, исто така, им беше забрането влегување на француска територија во траење од 10 години.

Пресудата, изречена по четиричасовно одлучување, е помалку строга од бараните казни. Во петокот, јавниот обвинител побара „меѓу 14 и 15 години“ затвор за Косов, максимум за намерно насилство што резултираше со трајна попреченост. И „не повеќе од пет години“ за Ивкин.

Би можело да ве интересира

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ограбена позната париска златарница, разбојник со скутер однесе накит вреден милиони

Жарко Настоски

Кубанската амбасада во Париз нападната со молотови коктели

Ана Ололовска

Во Франција над 40 милиони вакцинирани, Макрон повикува да се продолжи

Жарко Настоски

Францускиот Парламент ја усвои проширената употреба на ковид-пасошот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош на Елисејските полиња

Ана Ололовска