Двајца пратеници на Мадагаскар починаа од последици на коронавирус

Од:

Двајца пратеници во Мадагаскар починаа од последици од новиот коронавирус, а најмалку 25 членови на Парламентот се инфицирани од почетокот на епидемијата во март, изјави денеска мадагаскарскиот претседател Андри Раџеолина. Тој не прецизираше кога починале пратениците, ниту пак ги именуваше.

– Почина еден пратеник. Почина еден сенатор. По тестирањето е утврдено дека се заразени 11 пратеници и 14 сенатори, наведе Раџеолина.

Тој додаде дека иако бил во контакт со заболени лица дека неговото тестирање е негативно.

Раџеолина истакна дека тој и неговото семејство пијат „Ковид органик“, растителен тоник, што беше промовиран во април на Мадагаскар, за кој се тврди дека е лек против новиот коронавирус, иако Светска здравствена организација предупреди дека не е докажана ефикасноста на пијалакот.

Би можело да ве интересира

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

А1он

Бугарија ги отвора училиштата, задолжително мерење температура и дезинфекција на раце и обувки

А1он

Во Грција регистрирани рекордни 262 случаи на Ковид-19

А1он

Откриено кој фудбалер на Барсa e заразен со коронаворус пред мечот со Баерн

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово 11 лица починаа, во Црна Гора 65 новозаразени

А1он

Во Албанија за еден ден регистрирани 141 новозаболени лица Ковид-19

А1он