ВИДЕО: Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

Од:

Вооружен маж денеска отвори оган во источен Ерусалим при што рани најмалку две лица, соопшти полицијата.

Нападот се случи помалку од еден ден по најсмртоносниот напад во градот од 2008 година. Вчера Палестинец уби седум лица пред синагога.

Инцидентот се случил во Давидовит град, популарен археолошки локалитет во близина на Стариот град, се наведува во соопштението.

Според „Џерусалим пост“, полицијата пристигнала на местото на нападот и напаѓачот бил неутрализиран.

Портпаролот на полицијата изјави дека се работи за терористички напад.

Службата за итни случаи соопшти дека жртвите се тешко повредени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нетанјаху не се откажува од спорната реформа, само ја одложува на кратко време

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Хаосот во Израел продолжува: Најавено одложување на правосудната реформа

Катерина Павлова-Николовска

Огромни протести по разрешувањето на министерот во Израел: „На работ сме на граѓанска војна“

Ана Ололовска

Нетанјаху не се откажува од изборот на судии, Бајден: Неопходно е да се најде компромис

Ана Ололовска

Се сретнаа Шолц и Нетанјаху: „Безбедноста на Израел е германски национален интерес“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Еден од најголемите протести во историјата на Израел се одржа вчера

Ана Ололовска