Двајца полицијаци од Кентаки ранети во протестот поради полициската бруталност

Од:

Двајца полицајци се застрелани во Луисвил, во американската сојузна држава Кентаки, во текот на протестот поради полициската бриталност, по покренатото обвинение против еден поранешен полицаец кој го извршил убиството на Афроамериканката Бреона Тејлор, јави ДПА.

-Двајца наши полицајци се застрелани вечерва, изјави Роберт Шредер, привремен началник на полицијата, опишувајќи ја како „многу сериозна и многу опасна ситуација“.

Германската агнција пренесува дека едниот од ранетите полицајци бил свесен и стабилен, додека вториот бил на операција.

За повредите на двајцата се смета дека не се опасни по животот, додава ДПА.

Би можело да ве интересира

Во Филаделфија пронајдено комбе полно се експлозив

Ана Ололовска

Ураганот Зета предизвика прекин на електричната енергија во Њу Орлеанс

Ана Ололовска

Полициски час во Филаделфија поради насилство на протестите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Смрт во живо – Американец се снимал додека пие и вози, па се забил во пикап и убил тројца сопатници

Жарко Настоски

Помпео: Кина е предатор

Ана Ололовска

Христијански групи од САД донираат милиони во борба против ЛГБТ и против абортусот во Европа

Ана Ололовска