Двајца новинари на Ројтерс ранети во близина на Северодоњецк, возачот загинал

Од:

Двајца новинари на Ројтерс се повредени денеска при гранатирање кај Северодоњецк, источна Украина, а нивниот возач е убиен, потврди за Си-Ен-Ен портпаролот на британската агенција.

dobivaj vesti na viber

Претходно извор од Ројтерс за агенцијата Тас изјавил дека двајца новинари на агенцијата биле повредени кога украинската војска го гранатирала патот и го погодила автомобилот во кој се наоѓале.

– Мало парче шрапнел што го погоди Александар во ногата е отстрането и тој може да оди, а раката на Павел е скршена, рекол изворот, додавајќи дека и двајцата новинари се во болница во градот Рубежноје.

Портпаролот на Ројтерс изјави за Си-Ен-Ен дека повредените новинари биле во возило обезбедено од проруски сепаратисти и дека ги управувало лице задолжено за проруските сили.

– Ројтерс изразува длабоко сочувство до семејството на загинатиот возач, рече портпаролот.

Во последните неколку дена Северодоњецк во областа Луганск е место на жестоко гранатирање во борбата меѓу украинските и руските сили за контрола над тој град.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он