Двајца мажи обесени во Иран поради навреда на исламот и богохулење

Од:

Иран погуби двајца мажи кои беа осудени на смрт за богохулење, објави во понеделникот судската веб-страница Мизан. Јусеф Мехрдад и Садрола Фазели Зер беа егзекутирани со бесење за злосторства вклучувајќи богохулење, навреда на религијата на исламот, пророкот и други свети места, објави Мизан.

Не се кажува кога биле погубени. Двајцата водеа десетици антирелигиозни интернет платформи посветени на омразата кон исламот, промовирањето на атеизмот и навредувањето на светите места, објави Мизан.

Експертите на ОН го повикаа Иран со мнозинско шиитско население да го запре прогонот и малтретирањето на верските малцинства, посочувајќи на политиката на Иран на таргетирање на различни верувања и верски практики, вклучително и преобратени христијани и атеисти.

Би можело да ве интересира

Иранските беспилотни летала „Шахед“ содржат европски компоненти

Мохаџер-10: Дрон со најдолг дострел во светот

Уапсен таткото на Махса Амини: Му се закануваа да не ја одбележи годишнина од смртта на ќерката

Годишнина од смртта на Махса Амини: Иранските власти стравуваат од немири

Горан Наумовски

САД ја запреа испораката на сурова нафта од Иран и запленија 980.000 барели

ВИДЕО: Терористички напад во џамија во Иран, четворица убиени