Двајца израелски министри се сретнаа со Абас во Рамалах

Од:

Палестинскиот претседател Махмуд Абас синоќа имаше средби со двајца израелски министри во Западен Брег. Тој се сретна со израелскиот министер за здравство Ницан Хоровиц и со министерот за регионална соработка Есави Фреиџ.

Официјалната палестинска новинска агенција Вафа објави дека Абас „ја нагласи важноста за завршување на израелската окупација и постигнување на праведен и сеопфатен мир“.

Хоровиц на Твитер објави фотографија со Абас, при што напиша: „Ние имаме заедничка мисија да ја сочуваме надежта за мир врз основа на дводржавно решение“.

Абас во август во своето седиште во Рамалах имаше средба со израелскиот министер за одбрана Бени Ганц.

Абас тежнее кон формирање на палестинска држава во Западен Брег, Појасот Газа и Источен Ерусалим, територии освоени од Израел во војната 1967 година

Новата израелска Влада, која положи заклетва во јуни, ја сочинуваат осум партии, вклучително и ултрадесничарски, кои се против палестинска држава и тие кои поддржуваат решение по моделот две држави.

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет, кој е лидер на верска партија, исто така е против формирање на палестинска држава, но апелира за намалување на тензиите.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: Израел ги затвора границите за странци

Ана Ололовска

Израел забрани продажба на кибер технологија во 65 земји

А1он

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

А1он

Ганц: Поддржувам поширок, посилен и подолготраен нуклеарен договор на светските сили со Техеран

Ана Ололовска

Извештај на Кнесетот: Над 10.000 случаи на сексуално насилство во Израел во последните две години

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: САД со предупредување до Израел дека нападите врз иранската нуклеарна програма се непродуктивни

Ана Ололовска