Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

Од:

Претседателот на Киргистан, Соронбај Жеенбеков, кој допатува во Москва за да присуствува на Парадата за Денот на победата, се враќа во главниот град Бишкек, бидејќи две лица од неговата делегација се позитивни на коронавирус.

Амбасадата на Киргистан во Москва соопшти дека Жеенбеков е добро. Исто така беше наведено дека во дипломатската мисија ќе се преземат дополнителни санитарни и епидемиолошки мерки.

Oткако ќе се врати во Бишкек, Жеенбеков ќе биде во самоизолација се додека не пристигнат резултатите од тестот.

Кај двајцата членови од киргистанската делегација коронавирусот е откриен откако вчера биле тестирани по пристигнувањето во Москва.

Би можело да ве интересира

351 нов случај на Ковид-19 во Србија, 11 луѓе починале во изминатиот ден

А1он

Швајцарски лекар: Визирот не нуди заштита од Ковид-19

А1он

Црвена тревога во Токио поради коронавирусот

А1он

Бразилските училишта за самба ќе го откажат учеството на карневалот во Рио ако нема вакцина за Ковид-19

А1он

Во Србија задолжително носење заштитни маски на отворено

Ана Ололовска

Во САД се појави извештај за пробни вакцинации против коронавирусот

Ана Ололовска