Дваесет лица загинаа во налет на циклонот Винстон на Фиџи

Од:

Најмалку 20 лица загинаа во разорниот циклон, кој го опустоши Фиџи, а властите предупредуваат дека бројот на жртвите би можел да биде поголем со оглед на тоа дека информациите од оддалечените подрачја на оваа островска држава се уште пристигнуваат до нив.

Снимките од воздух покажуваат дека цели села се сраменти со земја на патот, по кој вчера со брзина од дури 325 километри на час помина циклонот Винстон, јави Танјуг.

– Фотографиите и снимките од воздух од погодените подрачја се навистина потресни и не оставаат место за сомнеж во тоа колку бил разорен циклонот, изјави координаторот на Обединетите нации за Фиџи, Оснат Лубрани и додаде дека е јасно дека на Фиџи му треба долго време за да закрепне.

Винстон, најсилниот циклон некогаш забележан во јужната хемисфера уништи голем број домови, тешко ја оштети инфраструктурата и го принуди населението да побара сигурност во засолништата.

Официјалните податоци за бројот на загинатите за кусо време се зголемија од шест на 20, бидејќи почнаа да пристигнуваат нови податоци од оддалечените подрачја.

Би можело да ве интересира

На островот Фиџи по 78 дена регистриран нов случај на Ковид-19

Ана Ололовска

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он

Помош од ОН за жртвите на циклонот Харолд во јужниот Пацифик

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку три лица загинаа во циклонот Кенет во Комори

По циклонот во Мозамбик потврдени 139 случаи на колера

Ана Ололовска

Leave a Comment

thirteen + six =