Дваесет и пет мигранти загинаа во бродолом во близина на Сирија

Од:

Најмалку 25 лица загинаа во близина на брегот на Сирија кога брод со мигранти од Либан се преврете, објавија сириските државни медиуми.

dobivaj vesti na viber

Ова е една од најсмртоносните несреќи откако се поголем број Либанци, Сиријци и Палестинци почнаа да бегаат од кризата што го зафати Либан.

Според сириската државна телевизија, која ја пренесува изјавата на началникот на сириското пристаниште генерал Самера Куброслија, 25 лица загинале во несреќата.
Тој додаде дека 15 преживеани биле згрижени во болницата во градот Тартус и дека повеќето од нив се Либијци и Сиријци, а некои од нив се без лични документи.

Не е познато колку луѓе биле на бродот и каде патувал бродот, додека крајбрежната стража и натаму трага по телата.

Илјадници Либанци, Сиријци и Палестинци го напуштија Либан со бродови во последните месеци во потрага по подобри можности во Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бројот на загинати при превртување на чамец кај Сирија се искачи на 60 лица

Ана Ололовска

ОН: Крвавиот конфликт во Сирија може да ескалира

А1он

Со колера заразени 936 лица во Сирија, осуммина починаа

А1он

Во Сирија пет смртни случаи од колера, повеќе од 20 нови инфекции поради загадена вода

Американската војска објави дека одговорила на нападите на екстремистите од Сирија

Ана Ололовска

САД изврши воздушни напади во Сирија против проирански милиции