Дваесет и девет градови и села се поплавени, соопшти Украина

Од:

Оштетувањето на браната Каховка предизвика поплави во 29 градови и села покрај реката Днепар, соопшти украинскиот министер за внатрешни работи.

Пишувајќи на апликацијата за пораки Телеграм, Игор Клименко рече дека 10 од овие населени центри се на украинската страна на реката, а други девет долж левиот брег окупиран од Русија.

Олександр Прокудин, шеф на украинската воена администрација во Херсон, изјави дека Украина евакуирала околу 1.700 луѓе од поплавените подрачја до 13 часот по локално време.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Ракетите испорачани од САД нема да ја променат ситуацијата на бојното поле

Москва: САД и Британија му помогнаа на Киев во нападот на Севастопол

ISW: Русија регрутира поранешни припадници на „Вагнер“

Шојгу откри колку долго ќе трае војната

Бугарите обвинети за шпионажа во корист на Русија изведени пред британскиот суд

Овации во канадскиот парламент за Украинецот кој се борел на страната на нацистите, премиерот Трудо вели дека целата земја е засрамена

Предраг Петровиќ