Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција

Од:

Два силни земјотреса утринава го погодија регионот околу главниот град на Турција.

Првиот потрес бил регистриран во 9 часот утринава по локално време североисточно од престолнината Анкара. Неговата магнитуда изнесувала 4.7 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил во провинцијата Чанкара, североисточно од Анкара, на длабочина од 14 километри под површината на земјата.

Три минути подоцна земјотресот бил проследен со втор посилен земјотрес во истиот регион, а неговата јачина изнесувала 4.8 степени според Рихтер, јави турската Агенција за борба со природните несреќи. Епицентарот на потресот се наоѓал на длабочина од четири километри под земјата.

Двата земјотреса предизвикале паника во населените места во непосредна близина до епицентрите на потресите.

До овој момент нема податоци, ниту информации, за евентуални жртви, настрадани или предизвикана материална штета.

Земјотресите биле почуствувани во Анкара и во соседните градови.

Би можело да ве интересира

Стејт департментот ги смирува тензиите помеѓу Атина и Анкара

Ана Ололовска

Грција ќе распореди 400 полицајци на границата со Турција кај Еврос

Ана Ололовска

ВИДЕО: Премиерката на Нов Зеланд гостуваше во емисија во момент на силен земјотрес

Ландов

Силен земјотрес во Атлантскиот Океан

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико

А1он

Турција воведе дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Ана Ололовска