Два брода се судрија во Црно Море во близина на Истанбул

Од:

Руски воен брод се судри денеска попладне со товарен брод, кој пловел под знамето на Того, во Црно Море, во близина на градот Килос, во округот Истанбул.

dobivaj vesti na viber

По инцидентот рускиот воен брод почнал да тоне. Турската крајбрежна стража соопшти дека сите 78 руски војници на бродот се евакуирани.

Според турските медиуми, на товарниот брод имало 17 членови на екипажот и сите се во добра состојба. Во бродот кој пловел од Романија за Јордан имало 8.800 овци.

Би можело да ве интересира

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

Путин тврди дека расте бројот на кибер-напади врз Русија

Ландов

Канада воведува дополнителни санкции против руските олигарси

Русија утре ја прекинува испораката на гас за Финска

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Ана Ололовска