Думата следната недела ќе дебатира за анексија на окупираните делови на Украина

Од:

Долниот дом на рускиот Парламент, Думата на 29 септември ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина, јави руската новинска агенција ТАСС повикувајќи се на неименуван извор.

dobivaj vesti na viber

Москва на 23 септември организира референдуми за присоединување со Русија во четири окупирани региони во Украина, што предизвика осуда од Киев и Западот, кои наведоа дека нема да ги признаат резултатите.

Референдуми се одржуваат во Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда