Дуда во водство по првиот круг од претседателските избори во Полска

Од:

Според прелиминарните податоци од вчерашните претседателски избори во Полска, актуелниот шеф на државата Анджеј Дуда освои 41,8 отсто од гласовите, а на второ место е опозиционерот и градоначалник на Варшава, Рафан Тржасковски со освоени 30,4 проценти од гласовите.

Излезноста беше 62,9 отсто, што е највисок одѕив на граѓаните од 1989 година на сите избори.

На претседателските избори учествуваа 11 кандидати, а конечните резултатите треба да бидат објавени в среда. На трето место е новинарот Шимон Холовниа, за кого гласале 13,3 отсто од граѓаните.

На 12 јули ќе се одржи втор круг бидејќи ниту еден од кандидатите не освои повеќе од 50 проценти од гласовите. Во вториот круг ќе учествуваат двата кандидати со освоени најголем број гласови односно Дуда и Тржасковски.

Претседателските избори во Полска првично требаше да бидат одржани на 10 мај, но беа откажани поради пандемијата со Коивд-19.

Би можело да ве интересира

Полска трет ден по ред бележи рекордно дневно зголемување на новозаразени со коронавирусот

А1он

Полскиот премиер сака да избегне повторно воведување блокада

Ана Ололовска

САД преместуваат речиси 12.000 војници од Германија во Полска, крај Црното Море и Прибалтикот

А1он

Најавата за повлекување на Полска од Истанбулската конвенција го загрижува Советот на Европа

Ана Ололовска

По изборите во Полска до Врховниот суд пристигнаа речиси илјада приговори

Ана Ололовска

ДПА: Полската опозиција ќе го оспори резултатот од неделните претседателски избори

Ана Ололовска