Државата Њујорк плати 69 милиони долари за респиратори што никогаш не пристигнале

Од:

Државата Њујорк плати 69 милиони долари за респиратори на човек без никаква медицинска позадина, откако тој му напишал на Твитер на претседателот, Трамп и работната група за коронавирус во Белата куќа го препорачала како продавач.

Респираторите никогаш не пристигнале.

На 27 март како што коронавирусот започнал да се шири низ САД, Трамп ги повика Форд и Џенерал Моторс на Твитер „Веднаш да започнат со правење респиратори“.

Јарон Орен Пинс, електро инженер од Сан Франциско, вратил на твитот на Трамп: „Ние можеме да го снабдиме Одделот за здравје со респиратори, инвазивни и неинвазивни. Некој нека ме побара веднаш“.

Њујорк, три дена подоцна уплатиле сума од 69,1 милион долари на Орен Пинс за 1.450 респиратори, три пати повеќе од стандардната цена на современите модели.

Државен службеник истакна дека стапиле во контакт со Орен Пинс, на директна препорака од работната група за коронавирус од Белата Куќа.

Се уште не е јасно кој точно ја овластил препораката.

– Ниту јас ниту мојата компанија нема да го коментираме ова, изјави Орен Пинс.

Њујорк го раскина договорот со компанијата и се обидува да ги врати парите.

Би можело да ве интересира

Министерката за здравство со „магија“ се бореше против коронавирус, па се зарази

Ана Ололовска

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Откази за шефови на уште три американски меѓународни медиумски куќи

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска