Дрон со бомба удри во танкер со нафта во близина на Оман

Од:

Дрон кој носел бомба погоди танкер со нафта поврзан со израелскиот милијардер Идан Офер во близина на брегот на Оман, соопшти денеска претставник на одбраната на Блискиот Исток.

Нападот се случил доцна синоќа, а воените структури на Велика Британија, кои го следат поморскиот сообраќај во тој регион, соопштија дека се „свесни за инцидентот и моментално го истражуваат нападот“.

Службеникот го идентификуваше нападнатиот брод како танкер за превоз на нафта „Пацифик Циркон“.

Со танкерот управува компанијата Истерн Пацифик Шипинг (Eastern Pacific Shipping) со седиште во Сингапур и во сопственост на израелскиот милијардер Ајдан Офер.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Би можело да ве интересира

Вучиќ за соборениот дрон: Знаеме чии се беспилотните летала и која е нивната мисија, но да се правиме малку наивни

А1он

Вучевиќ: Со електронски уреди армијата на Србија собори комерцијален дрон

Горан Наумовски

Војската на Србија со детали за собореното беспилотно летало кај Копаоник

Српската војска собори дрон над касарна

Горан Наумовски

Дронови над Србија нелегално набљудувале воени објекти

А1он

Иран заплени странски брод кој шверцувал дизел