Дресови на Џордан и на Обама урнаа рекорди на аукциска продажба

Од:

Дресовите на НБА супер ѕвездата Мајкл Џордан и на на поранешниот американски претседател Барак Обама достигнаа рекордни суми на аукција оргнаизирана вчера на Беверли Хилс. Дресот на Џордан со број 23 од сезоната 1984 кога потпиша за Чикаго беше продаден за 320.000 долари. Дресот на Обама од гимназиските денови достигна цена од 192.000 долари што е највисока сума за дрес од средно училиште.

Обама е познат по големата пасија за кошарката. Во последното биографско дело напиша дека морл да престане да го тренира тимот на неговата ќерка бидејќи родителите на противничките тимови се жалеле да поради него екипата има не фер предност.

На аукцијата беше продаден и дресот на Леброн Џејмс од перидот во Кливленд за 128.000 долари како и дрес на НФЛ ѕвездата Колин Кеперник кој во 2016 година стана симбол на борбата за расна еднкавост кога клекна при интонирањето на американската химна.

Би можело да ве интересира

Според Обама, Путин се однесува на нов „непромислен“ начин

А1он

Бајден и Обама ќе се обратат за успесите и новините околу законот за достапно здравство

А1он

Обама е заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Обама и се заблагодари на Меркел што ја држеше ЕУ заедно

А1он

„Ветената земја“ на Обама на пат да стане најпродавана најпродавана меѓу претседателските мемоари

Ана Ололовска

Обама: Мишел ќе се разведе од мене ако бидам во новата администрација

Ана Ололовска