Драматични снимки од Брисел: Полицајци се сокрија во метро, демонстрантите фрлаа огради врз нив

Од:

Во Брисел денеска се одржа масовен протест против епидемиолошките мерки. На протестот се собраа десетици илјади луѓе, а организаторите велат дека имало повеќе од 100.000.

dobivaj vesti na viber

Но, протестот не помина без проблеми. Дел од демонстрантите се судрија со полицијата. Кон полицајците биле фрлени факели, камени блокови и огради, а демонстрантите биле снимени како упаднале во зградата на една европска институција која ја обезбедува полицијата.

Полицајците во еден момент при нападот на демонстрантите се сокриле во метрото.

Полицијата возврати со водени топови и солзавец. Засега нема информации за повредени и приведени. Новинарот Клемент Лано на својот Твитер профил објави серија драматични видеа на кои се гледа бесот на демонстрантите.

Би можело да ве интересира

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска

Повеќе од 18.000 случаи на коронавирус потврдени во Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден: Еден милион починати поради Ковид-19 е трагична пресвртница

А1он