Драматична најава на Трамп: Ќе ме уапсат во вторник

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп очекува да биде уапсен во вторник во случајот што го покрена окружното обвинителство на Менхетен и ги повика своите поддржувачи на протести, се вели во објавата на социјалната мрежа Вистина.

Портпаролот на канцеларијата на окружниот обвинител одби да коментира. Трамп, без да обезбеди докази, рече дека „информациите“ од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен укажуваат дека тој ќе биде уапсен. Тој не кажа какви ќе бидат обвиненијата.

„Протекувања од корумпираното и високо политизирано окружно обвинителство на Менхетен укажуваат на тоа дека, без какво било докажливо кривично дело, водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите држави ќе биде уапсен следниот вторник“, напиша тој.

„Протестирајте, вратете ја нашата нација! рече Трамп.

Канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, претходно оваа година почна да презентира докази пред големата порота која истражуваше исплата од 130.000 долари од Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Трамп, на порно ѕвездата Сторми Даниелс во последните денови од кампањата на Трамп во 2016 година.

Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, вели дека имала афера со Трамп една деценија претходно. Трамп негираше дека аферата се случила. Трамп беше републикански претседател од 2017 до 2021 година и рече дека ќе направи напори да се врати во Белата куќа на претседателските избори во САД во 2024 година.

Канцеларијата на Брег претходно овој месец го повика Трамп да сведочи пред големата порота која ги истражува тајните плаќања во готовина, според адвокатката на Трамп, Сузан Нечелес. Правните експерти велат дека ова е знак дека обвинението е неизбежно.

Во 2018 година, Коен се изјасни за виновен за прекршување на финансирањето на федералните кампањи преку организирање исплати на Даниелс и друга жена, меѓу другите прекршоци. Тој рече дека Трамп го упатил да ги изврши плаќањата. Канцеларијата на американското обвинителство на Менхетен не го обвини Трамп за кривично дело.

Коен сведочеше пред големата порота во понеделникот и повторно во средата, според неговиот адвокат Лани Дејвис.

Постапките на големата порота не се јавни. Адвокатот на Даниелс рече дека нејзиниот клиент разговарал со обвинителите минатата недела.

Би можело да ве интересира

Трамп во вторник ќе излезе пред суд: Нема да му стават лисици вели неговиот адвокат

Порно ѕвездата продолжува да му се заканува на Трамп

(ВИДЕО) Трамп повторно е на Јутјуб: Се вратив

Милијардерот Мардок призна: Неколку водители на Fox News ја поддржаа лагата на Доналд Трамп

Трамп води во трката за републиканска номинација следната година, Хејли последна

Трамп ја нападна бремената Ријана по настапот: „ Со поганиот речник го навреди нашиот народ“