Драма над Ламанш: Авион прогласи вонредна состојба по полетувањето

Од:

Авион на летот од Лондон кон Бангалор прогласил вонредна состојба само 14 минути по полетувањето.

За девет минути се спуштил околу три километри пониско и моментно кружи околу еден час над Ламанш, чекајќи одобрување за враќање на аеродромот Хитроу.

Според првичните информации, авионот полетал во 15,30 часот по локално време, по што набрзо пилотот известил дека постои проблем, поради кој побарал дозвола за враќање назад.

Засега не е позната причината зошто е прогласена тревога, но постои сомнеж дека пилотот и копилотот носат маски за кислород.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Индија со воена парада го прослави Денот на Републиката

Ана Ололовска

Анкета: Европејците, Кинезите и Американците подготвени помалку да патуваат со авион заради заштита на климата

А1он

Најточни и најбезбедни авиокомпании во светот

Ана Ололовска

Извештај: Во 2018 година на секои 15 минути жените во Индија пријавувале силување

Ана Ололовска

Околу 250 милиони Индијци штрајкуваат против економската политика на власта

Ана Ололовска

Индија: Екипа педијатри упатена во болница во градот Кота каде за еден месец починале 100 деца

Ана Ололовска