ДПС, Препород и ИТН ќе го поддржат предлогот на ГЕРБ за гласање недоверба на владата на Петков

Од:

Движењето за правата и слободите и партијата Препород ќе го поддржат гласањето за недоверба на бугарската Влада, поднесено од партијата на Бојко Борисов – ГЕРБ.

Претставници на двете партии денеска одржаа консултации за оваа тема. Лидерот на Движењето за права и слободи Мустафа Карадај оцени дека мотивите на ГЕРБ се основани и го повтори ставот на Движењето дека најважна антикризна мерка е оваа бугарска Влада да си замине, јави дописникот на МИА од Софија.

И „Препород“ ќе го поддржи гласањето поради „несоодветната антибугарска политика“, изјави по средбата пратеникот од најмалата партија во Народното собрание Петар Петров. Според него, предвремените избори треба да се одржат што е можно поскоро.

Лидерката на пратеничката група на ГЕРБ, Десислава Атанасова, објасни дека разговарала со „Има таков народ“. Претседателот на пратеничката група на „Има таков народ“ Тошко Јорданов по консултациите со ГЕРБ изјави дека ИТН немаат никаква основа да ја поддржат владата на премиерот Кирил Петков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петков го повика Ковачевски да прифати компромис

А1он

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Ана Ололовска

Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

Ана Ололовска

(ВО ЖИВО) Народното собрание во Бугарија расправа за францускиот предлог кој Македонија го одби

Орце Костов